2015.07.21. 10:42, Gabi
VIII. Henriknek nem volt hat felesge
A legszlesebb krben elterjedt nzet szerint az anglikn valls alapjait lefektet VIII. Henriknek hat felesge volt. A trtnszek szerint ez a kijelents nem pontos, ugyanis az angol uralkod hrom hzassgt rvnytelentettk. A vlssal ellenttben, ahol a hzaspr kzsen dnt gy, hogy tjaik sztvlnak, az rvnytelents azt jelenti, hogy valjban nem kerlt sor jogilag s egyhzilag is elfogadott hzassgktsre. "Tegyk fel, hogy odastlsz VIII. Henrik kirlyhoz, s azt mondod neki, »Felsgednek hat felesge volt«. Azonkvl, hogy lefejez, ezt vlaszoln: »Tvedsz, Uram, csak hrom volt, a tbbi eset egyszer hiba volt, amely valjban meg sem trtnt«" - magyarzta John Macculloch oxfordi egyhztrtnsz a Telegraphnak.
Tvolrl sem ncsbsz
Mindebbl az kvetkezhetne, hogy a Tudor-hz msodik uralkodja egy javthatatlan szoknyavadsz volt. Ez a viselkeds a 16. szzadban azonban tipikusnak volt mondhat: Henrik szerelmi gyei abszolt nem voltak kirvak a korabeli uralkodk kztt, st az a tny, hogy ennyi felesge volt, azt bizonytja, hogy hadilbon llt a hlgyekkel, nem pedig azt, hogy szoknyapecr volt. Ezt tmasztja al az is, hogy mg fiatalabb korban sem volt tl sok szeretje, holott uralkodknt ezt - nhny egyhzi elljr rosszallsa mellett - knnyen megengedhette volna magnak.
A kirly nem volt szifiliszes
Idrl idre felti fejt az a teljesen megalapozatlan szbeszd, miszerint az 1509-1547 kztt uralkod VIII. Henriknek szexulis ton terjed betegsge lett volna. Br a korban gyakorinak szmtott a szifilisz, az uralkod valsznleg nem kapta el. A kutatk szerint nincs jele annak, hogy brmilyen, a szifiliszre utal komoly mentlis lepls neheztette volna meg Henrik lett: nem kiablt, nem sllyedt aptiba, nem volt indokolatlan dhkitrse, se rohama.
A kirly betegsgeivel kapcsolatban annyi bizonyos, hogy a lbn feklyek alakultak ki, a legelterjedtebb magyarzat szerint ezek rgi, lovagi tornkon szerzett srlsek miatt keletkeztek. Macculloch szerint tbb alkalommal is elfordult, hogy a hsba frd lndzsk egyes rszeit nem tvoltottk el, ez pedig pokoli fjdalmakat okozhatott a kirlynak, s a kelsek is ennek voltak ksznhetek.
Sir Walter Raleigh nem vitt dohnyt Angliba
Az els eurpai masszv dohnyosok valsznleg Corts s Pizarro zsoldosai voltak, s ltaluk kerlt t az reg kontinensre a nvny. Kezdetben egyesek dsznvnyknt tartottk, mg msok csodanvnynek neveztk, s nhny vig azt terjesztettk rla, hogy gygyrt jelent minden betegsgre. Nagy-Britanniban mig az l a kztudatban, hogy Sir Walter Raleigh hajrakomnya kztt volt az els olyan dohnytermk, amelyet Angliba szlltottak. Ez az llts azonban nem llja meg a helyt.
Az angolok szlesebb tmegei abban az idszakban ismertk meg a dohnyfst kesernys illatt, amikor Francis Drake, az Erzsbet kirlyn ltal tmogatott kalz megtmadta a dohnnyal megrakott spanyol glykat, a rakomnyuk pedig az angolokhoz kerlt el. Ugyanakkor valban Raleigh volt az, aki elterjesztette a kirlyi udvarban a dohnyzs szokst, s ahol csak tudta, npszerstette a fstlst.
A dohnyzs mr a korban is annyira hozzkapcsoldott a nevhez, hogy amikor Erzsbet 1603-as hallt kveten a felfedez I. Jakabnl kegyvesztett lett, a dohnyzst szmztk az udvarbl, s orszgszerte harcot indtottak ellene. Miutn egy koncepcis per sorn lefejeztk, celljban egy kis dohnyos zacskt talltak, amelyen egy latin felirat llott: "Comes meus fuit in illo miserrimo tempore", azaz: "Ez volt a trsam mg a legnyomorultabb idkben is".
A Tudorok nem gettek boszorknyokat
A Tudor-korszakban a boszorknysg ugyan valban halllal bntetend szentsgtrs volt, m az e vtekben bnsnek tallt szemlyeket nem mglyahalllal bntettk, hanem felakasztottk. Ezzel szemben az eretnekeket csakugyan meggettk. "Ma a kt bnt gyakran sszemossuk, s mivel Eurpa-szerte gyakori volt a boszorknyok mglyra vetse, gy gondoljuk, az angoloknl is ez volt a trend. Anglira azonban ez nem volt jellemz" - magyarzta a Macculloch.
Boleyn Annnak nem volt hat ujja
„Boleyn Anna magas termet n volt, fekete hajjal, ovlis s spadt arccal. Azt beszltk, hogy az egyik fels foga killt s jobb kezn hat ujj volt. lla alatt volt egy nagy dudor, ami miatt magas nyak ruhkat hordott” - rta 1586-ban (tven vvel Anna halla utn) Nicholas Sanders, egy katolikus propagandista VIII. Henrik felesgrl, akit Anglia Rmtl val elszakadsrt okolt, gy valsznleg igyekezett lejratni t. Nincs bizonytk arra, hogy VIII. Henrik lefejezett felesgnek a jobb kezn valban hat ujj lett volna, azonban a trtnszek tbbsge szerint volt ennek nmi valsgalapja: annyi lehet igaz a trtnetbl, hogy a kirlynnak valamilyen deformits ktelenkedhetett a jobb kezn.
Forrs: http://mult-kor.hu/amit-eddig-rosszul-tudtunk-a-tudorokrol-20150123